חדש באתר:

מה זה Moon phase ?

לירח יש מחזור של שלבים ברור שניתן לצפות בו מכדור הארץ. מאמר זה בוחן מהו שלב הירח, כיצד הוא מושפע ממסלולו של הירח סביב כדור הארץ והשמש, וכיצד ניתן לצפות בו מכדור הארץ.

מהו שלב הירח?

שלב הירח הוא צורת החלק המואר של הירח כפי שהוא נראה מכדור הארץ. כשהירח סובב סביב כדור הארץ והשמש, הוא מציג צורות וגדלים שונים, בהתאם למיקומו ביחס לכדור הארץ ולשמש. במהלך כל מחזור, הירח יעבור שמונה שלבים נפרדים: ירח חדש, חצי סהר שעווה, רבע ראשון, גיבוב שעווה, ירח מלא, גיבוב דועך, רבע שלישי וסהר דועך.

הירח החדש: הירח החדש הוא תחילתו של מחזור הירח והוא כאשר הירח ממוקם בין כדור הארץ לשמש. הירח החדש אינו נראה מכדור הארץ, מכיוון שהחלק המואר פונה הרחק מאיתנו. ככל שהירח מתקדם סביב כדור הארץ, הוא מתחיל להיות מואר מאור השמש, וזוהי תחילתו של שלב הסהר שעווה.

סהר השעווה: במהלך שלב הסהר העולה, הירח עדיין ממוקם בין כדור הארץ לשמש, אך כעת מתחיל להיראות מכדור הארץ כשהחלק המואר מתחיל להיראות משמי הלילה. שלב זה נקרא לעתים קרובות "ירח הדבש" והוא קשור בהתחלות חדשות ואופטימיות.

הרבע הראשון: כשהירח ממשיך להקיף את כדור הארץ, החלק המואר הופך לחצי גלוי והירח מתחיל את שלב הרבע הראשון. בשלב זה הירח ממוקם בזווית ישרה לכדור הארץ ולשמש, וזה הזמן שבו הירח נראה הכי הרבה בשמי הלילה. הרבע הראשון נקרא לפעמים "ירח הקציר" מכיוון שהוא קשור לקציר ולשפע.

גיבוב השעווה: במהלך שלב השעווה, החלק המואר של הירח הופך גדול יותר ויותר עד שהוא מואר כמעט לחלוטין. שלב זה קשור לעתים קרובות לצמיחה ואופטימיות, מכיוון שאור הירח מתחיל להיות ברור יותר בשמי הלילה.

הירח המלא: הירח המלא הוא כאשר הירח ממוקם בצד הנגדי של כדור הארץ מהשמש, וכל החלק המואר נראה מכדור הארץ. הירח המלא מזוהה לעתים קרובות עם רומנטיקה, פוריות ושפע, והוא זמן פופולרי לחתונות ולאירועים מיוחדים אחרים.

הג'יבוס היורד: שלב הג'יבוס היורד הוא כאשר החלק המואר של הירח מתחיל להיות קטן יותר, והירח ממוקם בשמים בין כדור הארץ לשמש. שלב זה קשור לעתים קרובות לסיום וסגירה, מכיוון שאור הירח מתחיל להתמעט.

הרבע השלישי: שלב הרבע השלישי מתרחש כאשר החלק המואר של הירח נראה למחצה, והירח ממוקם בזווית ישרה לכדור הארץ ולשמש. שלב זה קשור לעתים קרובות בהשתקפות והתבוננות, כאשר אור הירח מתחיל לדעוך בשמי הלילה.

הסהר היורד: שלב הסהר היורד הוא כאשר החלק המואר של הירח כמעט נעלם, והירח ממוקם בין כדור הארץ לשמש. שלב זה קשור לסיום וסגירה, כאשר אור הירח מתחיל להתפוגג. מחזור השלבים של הירח הוא חלק חשוב מעולם הטבע, וניתן לצפות בו מכדור הארץ. לא רק שהוא יוצר שמי לילה מדהימים ביופיים, אלא ניתן להשתמש בו גם כדי לעקוב אחר הזמן החולף וחילופי העונות. לכל שלב של הירח יש משמעות סמלית ייחודית משלו, והבנת מחזור הירח היא חלק חשוב בהערכת העולם הטבעי.

תמונה של הירח המלא בשמי הלילה.
הירח המלא בשמי הלילה.

תרשים של מסלול הירח סביב כדור הארץ.
תרשים של מסלול הירח סביב כדור הארץ.

שלבי הירח הם חלק חשוב מהתבוננות בשמי הלילה, והבנת המחזוריות שלו יכולה להיות חוויה מרתקת ומתגמלת.

פופולארי
iCount חשבונית ירוקה - מערכת הנהלת חשבונות

The Butterfly Button

גלילה לראש העמוד