חדש באתר:

גשם – איך מודדים?

מה זה גשם, משקעים ולחות?

גשם הוא המשקעים שיורדים מהשמיים. משקעים אלו עשויים לכלול שלג, גשם, ברד או סתם גשם. משקעים הם תהליך שבו מים בצורתם הנוזלית מתעבים ונושרים מעננים. לחות היא מדד לכמות אדי המים שיש באוויר.

ניתן למדוד גשם על ידי לקיחת ממוצע של כמות גשמים על פני תקופה של זמן. הדרך הנפוצה ביותר למדוד זאת היא לקחת מד גשם שמודד כמה מילימטרים (מ"מ) או אינצ'ים (אינץ') ירדו במהלך אותה תקופה.

השלב הבא יהיה לחשב איזה אחוז מסך המשקעים ירד לשעה או ליום ולאחר מכן להשוות אותו עם ממוצעים אחרים עבור אותו מיקום כדי לראות אם זה נורמלי לאזור זה.

ניתן למדוד לחות גם עם מד לחות שמודד כמה אדי מים יש באוויר באחוזים ביחס למה שצריך לרוויה בטמפרטורה זו.

גשם הוא תופעת טבע שיורדת מהשמיים ומכסה את כדור הארץ. גשם הוא משקעים של טיפות מים מעננים או ערפל. רמת הלחות היא מדד לכמות אדי המים באוויר.

מה זה גשם?

גשם, או משקעים, הוא תופעת טבע היורדת מהשמים ומכסה את כדור הארץ. המשקעים כוללים גשם, שלג, גשם וברד. כאשר המשקעים יורדים לכדור הארץ הם יוצרים נחלים ונהרות המגיעים בסופו של דבר לאוקיינוסים ולימים. הלחות בגופי המים הללו יכולה להתאדות לאטמוספירה וליצור עוד ענני גשם אשר לאחר מכן יכולים לשחרר את הלחות שלהם כמשקעים שוב, ובכך להשלים מחזור אינסופי הנקרא אידוי.

לחות

רמת הלחות היא מדד לכמות אדי המים באוויר ביחס למה שיידרש לרוויה בכל טמפרטורה נתונה.

מהו גשם, מהן צורות הגשם השונות, כיצד נמדד גשם?

גשם הוא אחד ממשאבי הטבע החשובים ביותר על פני כדור הארץ, והוא גם חלק קריטי במחזור המים.

גשם נמדד ביחידות הנקראות מילימטרים (מ"מ) ואינצ'ים (אינץ'). מילימטר הוא בערך 0.04 אינץ'. הדרך הסטנדרטית למדידת גשם היא באמצעות מד גשם, שאוסף מים ממשקעים שיורדים מהשמים ומודד אותם במילימטרים או אינצ'ים.

גשם הוא תופעת הטבע המורכבת מטיפות מים שיורדות מהשמים. גשם הוא סוג של משקעים, כלומר הוא יורד מהשמים בטיפות. הסוגים האחרים הם שלג, שלג, ברד וערפל.

ישנן דרכים רבות ושונות למדידת גשם. אחת הדרכים היא למדוד את כמות הגשם על ידי ספירה של כמה מילימטרים או אינצ'ים של גשם ירדו בפרק זמן נתון. דרך נוספת היא למדוד כמות גשמים על ידי מדידת כמה מים זורמים לאזור נתון לאורך זמן.

היחידות הנפוצות ביותר המשמשות למדידת גשם הן מילימטרים ואינצ'ים. אינץ' אחד שווה 2.54 סנטימטר ואינץ' אחד שווה 25 מילימטרים (מ"מ).

מה גורם לגשם?

גשם נמדד במילימטרים. ישנם שני גורמים עיקריים הגורמים לגשם: אדי מים ועיבוי. כאשר מסת אוויר חמה ולחה נעה על פני משטח קר יותר, הלחות באוויר מתעבה לטיפות מים. תהליך זה נקרא "אדווציה". הגורם העיקרי הנוסף הוא כאשר אדי המים באטמוספרה מתקררים ומתעבים ליצירת טיפות נוזלים. תהליך זה נקרא "עיבוי".

גשם נמדד במילימטרים. הגשם נגרם עקב עיבוי אדי מים מהאטמוספרה.

ניתן לסווג את הסיבה לגשם לשתי קטגוריות:

1) סיבות טבעיות:

– השמש מחממת את הארץ והחום הזה עולה ליצירת ענן. תהליך זה משחרר אדי מים באטמוספירה ויוצר ענן שמתחיל מאוחר יותר לייצר גשם.

– כאשר האוויר קר, הוא לא יכול להחזיק אדי מים רבים כך שהוא מתקרר ומתחיל לשחרר אדי מים, ויוצרים עננים בשמיים אשר מייצרים מאוחר יותר גשם. 2) סיבות אנושיות:

– שריפת דלקים מאובנים משחררת פחמן דו חמצני לאטמוספירה מה שמוביל להתחממות כדור הארץ או לשינויי אקלים. זה מגביר את אידוי המים מאוקיינוסים, אגמים ומקורות אחרים מה שמוביל ליותר גשמים במקומות מסוימים ברחבי העולם.

כתיבת תוכן עט הזהב Fly Guy

פופולארי
iCount חשבונית ירוקה - מערכת הנהלת חשבונות

The Butterfly Button

גלילה לראש העמוד