חדש באתר:

ליברפול

ההיסטוריה המוקדמת של ליברפול ועלייתה לתהילה

ליברפול היא עיר בצפון מערב אנגליה, בצד המזרחי של שפך מרסי. זה היה נמל מרכזי במשך מאות שנים והיה גם מרכז חשוב לסחר בעבדים. יש לה היסטוריה עשירה והיא ידועה כמקום הולדתם של הביטלס.

ניתן לאתר את ההיסטוריה המוקדמת של ליברפול בשנת 1207, כאשר המלך ג'ון העניק לליברפול את הצ'רטר הראשון שלה לקיים שוק במרכז העיר, מה שהופך אותה לאחת הערים העתיקות ביותר בבריטניה. ליברפול קיבלה צ'רטר נוסף על ידי המלך הנרי הרביעי בשנת 1401 שאפשרה לליברפול לגבות מכס מאוניות שנכנסו לנמל מכל רחבי בריטניה ואירלנד. זה הפך את ליברפול לעשירה והוביל לעלייתה כמרכז חשוב לסחר בין אנגליה לאירלנד, שלימים נודעה כ"העיר השנייה" מכיוון שהיא הייתה גדולה יותר מלונדון בתקופה זו, אם כי לונדון נותרה חזקה יותר מבחינה כלכלית.

מקורותיו של סחר העבדים בליברפול ב-The Triangular Trade Route שכללו שלוש עמדות סחר; אפריקה, אמריקה

ההצלחה של ליברפול תחת שאנקלי ופייזלי

מועדון הכדורגל ליברפול הוא אחד ממועדוני הכדורגל המצליחים באנגליה וזכה במספר גביעים. המועדון נוסד בשנת 1892 ונוהל על ידי מספר מנהלים שונים, כאשר ביל שאנקלי ובוב פייזלי זכו ברוב הגביעים למועדון.

התקופה של ביל שאנקלי בליברפול הייתה מ-1959 עד 1974. הוא ניהל את ליברפול לשלושה תארים בליגה הראשונה, שני גביעי FA, ארבעה מגיני צדקה, גביע אופ"א אחד וסופר קאפ אחד של אופ"א. בשנת 1974 הוא פרש מתפקיד המנהל אך נשאר כיו"ר עד 1981 כאשר נפטר. בוב פייזלי ניהל את ליברפול מ-1974 עד 1983 וזכה בשישה תארים בליגה הראשונה, שלושה גביעי אירופה, שני גביעי אופ"א ושלושה גביעי ליגה בתקופתו כמנהל.

ההצלחה של ליברפול היא בעיקר בזכות שני המנג'רים הללו שהצליחו לנהל את הקבוצות שלהם בצורה כזו שהם הצליחו לזכות בגביעים רבים למועדון תוך כדי שמירה על יציבות בתוך הקבוצה עצמה.

ההצלחה של פייזלי אחרי שאנקלי

ב-9 בדצמבר 1974 ביל שאנקלי, המנהל האגדי של מועדון הכדורגל ליברפול, פרש מתפקידו במועדון. לאחר 27 שנות שירות במועדון ובסך הכל זכייה של 15 גביעים באותה תקופה, הוא הותיר אחריו מורשת שתחזיק מעמד עשרות שנים.

לאחר עזיבתו מליברפול, עוזרו של שאנקלי, בוב פייזלי, הועלה לתפקיד מנג'ר. פייזלי ימשיך לזכות בשש אליפויות ליגה ובשלושה גביעי אירופה בתשע עונות כמאמן ליברפול עם שיא שעדיין עומד היום.

ניתן לזקוף לזכותו של פייזלי שני גורמים מרכזיים: יכולתו כמאמן ויכולתו לזהות כישרונות. הייתה לו עין לכישרון וידע לפתח אותו (וזה משהו שלא כל מאמן יכול לעשות). הוא גם ידע להפיק את המיטב מהשחקנים על ידי התאמת לוחות הזמנים שלהם לפי הצרכים שלהם.

החזרה המוצלחת של ליברפול לאירופה בשנים 1977-78

חזרתה של ליברפול לאירופה בעונת 1977-78 הייתה מוצלחת. הם הצליחו לעלות לרבע גמר גביע אירופה, שם הפסידו מול FC קלן.

בעונה הקודמת, ליברפול סיימה במקום השני בליגה הראשונה ועלתה חזרה לדרג העליון של הכדורגל האנגלי. הקבוצה גם זכתה בגביע הגדול הראשון שלה במשך שש שנים כאשר ניצחה את מנצ'סטר יונייטד 3-1 באצטדיון וומבלי כדי לזכות בגמר גביע ליגת הכדורגל ב-1977.

ליברפול יצאה לדרך חזקה במהלך עונת 1977-78, שתראה אותה מסיימת במקום הרביעי בדיוויזיה 1 ומעפילה לאירופה פעם נוספת.

לליברפול הייתה חזרה מוצלחת לאירופה בשנים 1977-78 כשזכתה בגביע אירופה 1977-78. המועדון זכה בגביע כשגבר על קלאב ברוז' 3-1 בגמר.

זו הייתה התואר הראשון של ליברפול בגביע אירופה והיא הצליחה לזכות בה מבלי להפסיד אף משחק.

איך ליברפול זכתה בדאבל הליגה הראשונה ובגביע אירופה באנגליה

ליברפול זכתה בפרמיירליג ובגביע אירופה באנגליה.

ההצלחה של ליברפול לא הייתה רק בגלל הדומיננטיות שלה בפרמיירליג, אלא גם בניצחון שלה באירופה. היא הפכה לקבוצה האנגלית הראשונה שזוכה בגביע אירופה בפעם השישית, כשהיא מנצחת את טוטנהאם הוטספר 2-0 במדריד.

זה היה ניצחון שהרגיש כל כך מיוחד לאחר שהושג מול התנגדות מלונדון.

ההצלחה של האדומים העונה תלויה כולה בסגנון המשחק של קלופ, שמבוסס על כדורגל התקפי בלתי פוסק. הוא גורם להם לשחק עם קצב גבוה ולדחוף את המגרש, וזה מה שעשה להם כל כך קשה להתגונן מול העונה.

כתיבת תוכן – עט הזהב Fly Guy

פופולארי
iCount חשבונית ירוקה - מערכת הנהלת חשבונות

The Butterfly Button

גלילה לראש העמוד